SCADA GOSB

Enerji sektöründe taleplerin ve optimum cevapların geliştirilmesi için geliştirilen SCADA sisteminde devamlılık çok önemlidir. Sistem merkezi denetleme kontrol ve veri toplama sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu sistem geniş bir alana yayılan tesislerin tek bir merkez üzerinden kontrol edilebilmesini ve izlenebilmesini sağlayan bir yazılımdır. GOSB teknoloji alanında Gebze’de kurulan bu merkez ülkemizin ilk teknolojik alanıdır. Firmamız Scada Gosb hizmetleri ile bu alanda yazılımlar sunmakta ve geliştirilen sistemlerle yeni teknolojilere her alanda ayak uydurabilmeniz sağlanabilmektedir. Hazırlanan yazılımlar tek bir cihazda kullanılabilir. Bunun yanında birde fazla bilgisayar ile kullanabilmek için ağ bağlantıları ile kurulumlar yapılabilir.

Bu sistemlerde kullanılan başlıca özellikler arasında grafik ara yüz, izleme sistemi, alarm sistemi, veri toplama, raporlama kullanımları yer alıyor. Scada ise üç ana bölümden oluşmaktadır. Uzak uç birimi, iletişim sistemi, kontrol merkezi sistemi olarak sayılabilir. Kontrol merkezi sistemi içerisinde ana kontrol merkezi AKM olarak adlandırılmakta ve Master Terminal Unit MTU olarak bölümler yer almaktadır. Bu alanda Scada Gosb kullanımları çağımızın vazgeçilmezleri haline gelecektir. İletişim protokolleri arasında bir cihazı bilgisayarlarla birbirine bağlayabilen EIA standartları bulunmaktadır. Kontrol birimleri içerisinde ise ana PLC bulunmakta ve yardımcı PLC kullanımları ile üniteler kontrol edilebilmektedir. Elektronik koruma, motor kontrol üniteleri, kilitleme sistemleri de başlıca kontrol birimleri arasında yer alıyor.

Master istasyonları birden çok olmakta ve ayrı iletişim kanalları ile aynı anda konuşulması mümkün olmaktadır. Bu alanda Scada Gosb birimleri oldukça ideal kullanımlarda yer almakta ve yönetim alanında endüstriyel çözümler olarak ideal sistemler kullanılmaktadır. Sanayi alanında kontrol mekanizması oluşturabilmeniz için bu yönetim yazılımlarının tercih edebilirsiniz. Firmamız bu alanda farklı kullanımlar sunmakta ve firmanızın ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanan bu uygulamalar çalışma veriminizi artırmaktadır. Çalışma sistemlerinizde çok ideal organizasyonlar oluşturabilirsiniz. Kontrol birimlerinde bakımlarının yapılması ile de sistemlerin uzun süreli verim sağlaması söz konusu olmaktadır. Sistemler kendi testlerini kendileri yapabilmekte ve oluşan arızaları kendi üzerinde uyaran bir yapıya sahip olmaktadır. Arıza durumlarında ise enerji kesintisi olmadan donanım yapısı üzerinden değişimler yapılabiliyor.

Yorumlar

Yorum Yap