PLC Uygulamaları TAYSAD

Endüstri alanında çeşitli uygulamalar gün geçtikçe çok daha fazla önemli oluyor. Bunların arasında PLC uygulamaları TAYSAD çalışmalarımızda bulunmaktadır. Bu tür uygulamalarla sanayi alanında sağlanan kolaylıklar ile bilinçli bir şekilde gelişim göstermektedir. Sanayi alanında kullanılan bu teknolojilerin endüstri ile buluşması da sistemlerin çok daha akıllı hale gelmesini sağlamaktadır. Özellikle eğitim alanında da adı sıkça geçen PLC uygulamaları endüstriyel alanda da çok fazla kullanılmaya başlandı. Türkçe anlamı programlanabilir kontrol cihazı olmaktadır. PLC hafızasında yer alan programların yapısına göre sonuçların aktarıldığı bir mikro işlemci tabanı olarak ta tanımlamak mümkün olacaktır. Endüstri alanındaki yerine bakacak olursak PLC üretim ve makine kontrolü kısımlarında yer alan bir otomasyon cihazıdır.

Günlük bilgisayarlarla karşılaştıracak olursak ise PLC çok daha fazla giriş ve çıkışa sahiptir. Ayrıca elektriksel gürültülere oldukça dayanıklı olan bu cihazlar sıcaklık farklarına ve mekanik darbelere karşı da oldukça dayanıklıdır. Günümüzde PLC uygulamaları TAYSAD çalışmalarımızda kullandığımız PLC yapısı 4 ana bölümden oluşuyor. Bunlardan merkezi işlem birimi CPU olarak tanımlanabilir. Cihazların çalışmalarını düzenleyen, mantıksal ve aritmetiksel olarak zamanlayıcı görevlerini üstelenen bu beyin değişen işletim sistemleri ile farklı görevlerde kullanılabilir. İkinci kısım ise bellek birimi olmaktadır. Silinip tekrar yazılabilen birimler tercih ederek cihazların çalışmalarında çok daha aktif bir kullanım elde edilmektedir.

Üçüncü kısımda ise kontrolünün yapılacak olduğu sistem üzerindeki algılayıcılardan alınan analog veriler PLC tarafından işlenebilmektedir. Bu şekilde lojik gerilim servilerine çağrılması sağlanabiliyor. Sıcaklık, yakınlık, kumanda ve basınç gibi algılayıcıları bulunmaktadır. En son kısımda ise sistem üzerinden hesaplanan çıkış değerlerine ait mantıksal gerilimler için elektriksel büyüklükler oluşturulmaktadır. Bu alanda PLC uygulamaları TAYSAD çalışmalarımız ile endüstriyel alanda çok daha başarılı kontroller sağlanmaktadır. Endüstriyel alanda sağlanan bu özellikler sayesinde firmanızın hedeflediği cirolara çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi mümkün olmaktadır. Sanayi alanında düzenli, teknolojik altyapıları işlevsel özelliklerde olan firmalar rakiplerine nazaran çok daha kararlı bir şekilde ilerleyecektir. Bu alanda otomasyon sistemleri ile entegre olarak çalışan tüm sistemler firmalara sağlam alt yapılar kazandıracaktır.

Yorumlar

Yorum Yap