Plc Uygulamaları Gebze

PLC (Programmable Logic Controller) Programlanabilir Kontrol Cihazı algılayıcılarından aldıkları bilgileri kendine verilen programa göre kendi içinde işleyen ve iş elemanlarına aktarabilen bir mikro işlemci tabanlı bir cihazdır. PLC uygulamaları Gebze ile üretim hızı ve otomasyonu sağlaması açısından üretime büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

PLC’ler sıra, hareket, süreç denetimi yapabilmekte ve çok çeşitli verilerin toplanmasında kullanılabilmektedir. 1980 senesinden sonra yapıları küçülmüş ancak yetenekleri aynı oranda artmıştır. Bu kontrol, cihazları insan hatalarını engellemek için tasarlanmıştır. Önceleri belirli bir üretim sahasında denetim amacıyla kullanılan sistem, üretim elemanlarında oluşacak hataları denetlemek için kullanılmaktaydılar.

PLC uygulamaları Gebze günümüz gelişen teknolojisi ile artık başka yerlerde yapılan süreç denetimleri, farklı bölgelerden izlenip denetlenebilmektedir.

PLC sistemleri yeteneklerine göre çok küçük ve az yer kaplarlar. Bu da her ortamda rahatça kullanılmalarını sağlar. Bu sistemin fiziksel büyüklük avantajıdır. Tehlike anında neredeyse tüm elemanlarının korunduğu elektronik birimlerden oluşur. Bu da güvenilirlik açısından çok önemli bir avantajdır. Sistem genelde endüstriyel ortamlar için tasarlandığından bu tip ortamlara karşı dayanıklıdır. PCL’ler kendi aralarında, akıllı cihazlarla ve bilgisayarlar arasında iletişim sağlayabilme kabiliyetine sahiptir. Bu da iş gücü açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Matematiksel ve aritmetik işlemlerden oluşan bir programı oldukça hızlı işletebilmekte, programlarında değişiklik yapılacağı zamanlarda da kolayca yapılabilmektedir. Hem işlevsel hem de esneklik avantajı sunmaktadır. PLC programları ve ilgili devre çalışmaları direkt olarak monitörlerden izlenebilmektedir. Arıza taramaları yapılabilmekte geçmiş sorguları izlenebilmektedir. Ve en önemli avantajlarından birisi de maliyettir. Gerek ilk yatırım maliyetleri gerekse sağladığı üretim kazançları açısından yapılan yatırım maliyetleri önemsizdir. Kompleks yapısı sayesinde belleğinde bulunan pek çok program sayesinde birçok makinanın aynı anda kontrolü gerçekleştirilebilmektedir.

 PLC uygulamaları Gebze’nin pek çok farklı sektörde uygulama alanları bulunmaktadır. Bunların bazılarını sayacak olursak;

Gıda sanayi, kimya sanayi gibi alanlarda üretim otomasyonlarında, ağırlık sensörleri açısından Asansör kontrolü, Fırınların kontrolü, Enerji dağıtım kontrolü, Motor ve vana kontrolü gibi. Ayrıca pek çok sistemde sıra denetimi yapılmasını da kontrol edebilmektedir. Örneğin asansörlerin hangi sırada hangi katlarda duracağı gibi. Ya da bir üretim bandında çalışan makinaların sırasının belirlenmesi de sisteme örnek olarak verilebilir.

Metal kesme ve şekillendirme işlerinde doğrusal ve döner olmak üzere hareket denetimi de sağlamaktadır. Basınç, nem, sıcaklık, hız ve ağırlık gibi parametrelerin denetlenmesi açısından süreç denetimi yapabilir. Veri toplama yeteneği sayesinde referans verilerle karşılaştırma yapılıp, incelenip, izlenip raporlanma amacıyla başka cihazlara aktarılması da sağladığı yararlardan birisidir.

Yorumlar

Yorum Yap